Tipovi gubitak kose
Alopecija je gubitak kose ili gubitak kose na telo. Gubitak kose može biti uočen gubitak kose i difuzan gubitak kose. Kosa pada i pod zdravim uslovima. Ako kosa dostigne određenu dužinu, kosa pada i nova kosa raste. Ovaj proces je takozvana promena kose, koja je kontinuirana kod ljudi. U nekim slučajevima gubitak kose dovodi do trajne ćelavosti.
Difuzni gubitak kose znači da se folikuli dlake ravnomerno raspoređuju na sve površine glave. U slučaju zabeleženog gubitka kose, na skalpi se nalaze ograničene ćelije, dok u drugim oblastima gustina kose nije nepromijenjena.
Povratni, prolazni gubitak kose se javlja kada dođe do gubitka kose zbog povrede, nakon čega folikule na dlakama povrate svoje normalno funkcionisanje. Takav gubitak kose se javlja npr. nedostatak gvožđa, teška groznica, bolest kičme, hormonski poremećaji, povrede lijekova, zarazne bolesti.
Nepovratan, trajni gubitak kose i gubitak kose se razvijaju kada se folikli kose uništavaju kao rezultat neke štete. Takav nepovratni gubitak kose i gubitak kose mogu dovesti do dubokih penetriranih folikula dlake u glavi, gljivičnih infekcija, kožnih zarastanja kožnih bolesti.
Takođe uzrokuje nepovratan gubitak kose i gubitak kose kada su folikuli kose potisnuti. Nepovratni gubitak kose, na primer, muški tip gubitak kose (alopecija androgenica). U ovom trenutku, za nepovratan gubitak kose i gubitak kose, Androgeni hormoni mogu biti odgovorni. Izdržljiva alopecija je uzrokovana različitim bolestima kože i ožiljcima i infekcijama usled fizičko-hemijskih supstanci koje su poremećene u glavi.
Jedan od kožnih simptoma infekcije glave je alopecia mucinosa, koja je krvni sud (hiperemija) i gubitak kose. Osim gubitka kose, folikuli kose karakterišu povećanje formiranja keratina (folikularna hiperkeratoza), tokom kojeg folikuli kose nestaju zbog akumuliranog materijala i muka (mučina). Kod žena koje svakodnevno nepravilno nose kosu, može da se pojavi gubitak kose i čelo može postati povišeno (vučna alopecija). Nepovratan, trajni gubitak kose, alopecija, dlakava skalpada je preplavljena, tanji, sjajni, prošireni krvni sudovi nestaju i folikuli kose nisu vidljivi.
Prevremena ćelavost ili alopecija praematura
Počinje između 18 i 25 godina.
Prognoza prevremene ćelije je loša. Morfološki slične žene sa post-pubertetom i sistemskim poremećajima (npr. Cuhsingovim sindromom, armenoblastomom, Stein-Leventhalovim sindromom). Alopecija povezana sa klimaksom i sa androgenim prekomernim rastom. Gubitak kose je difuzan i uglavnom je lokalizovan na čelo i hramu.
Lečenje: ne može izbjeći, ali se može usporiti upotrebom specijalnog šampona ili običnog pranja kose, poboljšanja krvi (hiperemisur) ili korićenjem šampona za dezinfekciju. Antiandrogeni tretman se može suditi u teškim slučajevima kod žena. Međutim, nakon prekida terapije, simptomi se vraćaju.
Povratna, privremena balding, alopecija
Gubitak kose, alopecia areata
U slučaju neugodne ćelavosti, jedan ili više ćelavih pločica se pojavljuju na naizgled reaktivnoj koži. U ćelavoj oblasti jasno je vidljiv prazni folikul kose. Tačan uzrok danas nije poznat, verovatno neka vrsta autoimune bolesti.
Lečenje se razlikuje od jedne do druge, spontano je 30-40%. U zaostaloj ćelavi, gubitku kose, alopeciji areata u akutnim, kratkotrajnim slučajevima, najpre morate tražiti upalu u vašem telu. Ovakav ćelavost, na početku alopecije areata, može se posmatrati hiperemija. Koža može biti osetljiva. Vidljiva je tanka kosa na bulbus izgleda deblji. Najčešće se javlja na kosi, ali se mogu pojaviti u obrvama, trepavicama, bradama i ostalim kosmičkim područjima. Obrišući obrve obično je loš prognostički znak. Takođe je teško povratiti bradovanu alopeciju.Ovaj vrst ćelavosti, gubitak kose, alopecia areata mogu imati različite oblike izgleda.
Knjiga utisaka
Doctor Hair Clinic
PRIJAVITE SE NA KONSULTACIJE!